Zapytaj eksperta!

Okres grzewczy a właściwie wietrzenie

Data : 22 października 2018

Zimą, w miarę możliwości zużycie energii powinno być ograniczone. Kilka lat temu dało się zauważyć, że świeże powietrze przedostawało się do mieszkania poprzez nieszczelności spowodowane niedoskonałościami w konstrukcji okien. Obecnie jednak na rynku mamy do czynienia z bardzo szczelnymi oknami, a co za tym idzie minimalna ilość powietrza ma szanse przedostać się do wnętrza budynku. W tej sytuacji należy pamiętać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Jej brak może prowadzić do złego samopoczucia, braku koncentracji, snu, a nawet pojawiania się pleśni w okolicach styku okien ze ścianą. Najprostszym, a zarazem najczęściej stosowanym rozwiązaniem problemu jest otwieranie okien w celu wpuszczenia świeżego powietrza. Ważne jednak, aby odpowiednio wietrzyć pomieszczenia.

Wietrzenie na oścież

Najlepszym sposobem na pozbycie się wilgotnego powietrza w domu jest tak zwane wietrzenie na oścież. Okna, które są tylko uchylone przez długi czas, mogą prowadzić do wilgoci lub pleśni w mieszkaniu. Wszystko dlatego, że wtedy ściany i okna bardzo mocno się ochładzają. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku wietrzenia na oścież. Dzięki krótkiej wentylacji, dużo powietrza jest wymieniane w krótkim czasie. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym krócej pomieszczenie może być wietrzone. Najlepiej jest wietrzyć cztery do pięciu razy dziennie, ale nie dłużej niż 10 minut. W chłodniejszych miesiącach należy kontrolować temperaturę, aby pomieszczenia zbytnio się nie wychłodziły.

Wilgoć w pomieszczeniu, a więc kuchnia łazienka, a może i inne

Gotowanie i wzięcie prysznica, czy kąpiel powodują dużą wilgotność, dlatego należy często wietrzyć kuchnię i łazienkę. Ważne jest również, abyśmy codziennie wietrzyli sypialnię tuż przed snem i po wstaniu z łóżka. W ten sposób pozbywamy się wilgoci w pomieszczeniu. Para wodna może również powodować pleśń w kuchni. Należy pamiętać, aby zamykać kuchnię podczas jej użytkowania, aby wilgotność nie była rozprowadzana w całym mieszkaniu. Ponadto powinna być wentylowana cztery do pięciu razy dziennie. Oczywiście musimy zawsze wyłączać ogrzewanie podczas wietrzenia pomieszczeń. Pamiętajmy o odpowiednim i regularnym wietrzeniu!