Data : 5 lipca 2018
Rolety to znakomite rozwiązanie, które pozwala kontrolować nasłonecznienie domu: zimą chroni przed zimnem, a latem zapobiega nadmiernemu nagrzaniu pomieszczenia. To bardzo wygodne i funkcjonalne rozwiązanie. Mając na uwadze wygodę, należy odpowiednio dobrać sposób sterowania roletami: ręczny lub automatyczny.
Sznurek lub Taśma
Przy sterowaniu ręcznym, rolety można obsługiwać za pomocą taśmy lub sznurka. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli rodzaj zwijacza jest odpowiednio dobrany do wymiarów i ciężaru rolety. Ręczne sterowane najlepiej sprawdza się w małych oknach, ponieważ jest to czynność wymagająca wysiłku i czasu. Przy dużych oknach sterowanie sznurkiem może okazać się męczące – zwłaszcza, gdy czynność musimy powtórzyć kilka razy dziennie.
Przyciski zamontowane na ścianie
To najprostsza, a jednocześnie bardzo wygodna automatyzacja rolet. Wystarczy nacisnąć przycisk, a roleta sama się opuszcza, bądź podnosi. Zdarza się, że kupujący decydują się na zaawansowane włączniki z zegarem sterującym. Takie przełączniki mogą sterować jedną roletą lub całą ich grupą. Obecnie silniki można zaprogramować w taki sposób, aby rolety otwierały się i zamykały w wybranych godzinach. Automatyzacja czasu dysponuje czujnikami słońca i zmierzchu. Przy dużym nasłonecznieniu roleta zatrzyma się na wybranej pozycji, a wieczorem podczas zmierzchu zjedzie w dół.
Sterowanie bezprzewodowe
Wiele osób decyduje się na sterowanie rolety za pomocą pilota, który wysyła komendę do odbiornika, znajdującego się w silniku rolety. Ta opcja nie wymaga przeróbek w ścianach budynku i jest bardzo wygodna w pomieszczeniach, gdzie mamy wiele okien. Można też kontrolować rolety poprzez aplikację z dowolnego miejsca za pośrednictwem tabletu, laptopa lub smartfona. Ustawienia pozwalają nam nawet na ruch rolety w zależności od stopnia nasłonecznienia czy pogody. Najnowsze silniki posiadają również delikatną detekcję przeszkód oraz dodatkową ochronę przed włamaniem, jak np. Silniki Selve See.