Data : 24 kwietnia 2018
Cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna w każdym pomieszczeniu, a zwłaszcza dla ogrodu zimowego. Szklany dach w okresie wzmożonego nasłonecznienia zatrzymuje większość promieniowania.
Aby zapewnić dostateczną wentylację ogrodu zimowego, stosuje się dwie metody: wentylację naturalną i mechaniczną.
Metoda naturalna:
Drzwi przesuwne lub harmonijkowe zapewniają świeże powietrze, to proste i tanie rozwiązanie dla ogrodu zimowego. Warto w nim również stosować okna dachowe. Okno uchylne wyprowadza na zewnątrz z górnych partii ogrodu zimowego nagrzane i często wilgotne powietrze. Należy pamiętać również o montowaniu wywietrzników. Otwory montowane na dachu umożliwiają ucieczkę ciepłego powietrza, a otwór zamontowany w pobliżu podłogi zapewnia, że świeże powietrze wpada do środka przez cały czas. Odpowiednie otwory powodują nieznaczny ruch powietrza, szczególnie latem.
Metoda mechaniczna
W przypadku wentylacji mechanicznej jednostka wentylacyjna przejmuje niezbędną wymianę powietrza. Jest to tzw. wentylacja nawiewno-wywiewna. Centralka sterująca zbiera informacje o warunkach w ogrodzie zimowym, porównuje z tymi ustawionymi przez nas, a następnie ustala parametry działania elementów wentylacji. Wymienianą objętość powietrza można dokładnie obliczyć. Po włączeniu wymiana powietrza jest zapewniana przez cały czas na odpowiednim poziomie. Silniki wentylatorów mogą mieć regulację prędkości, co umożliwia dostosowanie wydajności wentylacji do warunków pogodowych.
W rzeczywistości idealnym rozwiązaniem dla wentylacji ogrody jest połączenie wentylacji mechanicznej z naturalną.