Data : 6 kwietnia 2018
Okna spełniają bardzo ważne zadania: przede wszystkim odpowiadają za izolację akustyczną i cieplną w domu, umożliwiają wentylację pomieszczeń i wpływają na dobre nasłonecznienie mieszkania. Budynki z przestarzałymi oknami pochłaniają dużo energii. Stare okna posiadają zazwyczaj pojedyncze szyby i okucia nawierzchniowe, które powodowały, że okna były nieszczelne. Niska izolacja ciepła powoduje, że ciepło „ucieka” na zewnątrz, a w mieszkaniach jest zimno. Nie pomaga nawet wzmożone ogrzewanie. To rozwiązania przyczynia się do wysokiego kosztu ogrzewania, co każdy z nas jest w stanie odczuć w okresie grzewczym.
Na pytanie, kiedy powinniśmy wymieniać okna, najlepiej odpowiedzieć, sprawdzając temperaturę pomieszczenia. Jaka temperatura jest odczuwalna w Waszym domu? Sprawa wygląda następująco: w przypadku temperatury w pokoju na poziomie 21-22 st.C przy oknach starych, czyli nieszczelnych będzie ona wynosić 16-17 st.C. Inaczej jest w przypadku nowych okien , gdzie możemy odczuwać ciepło już przy temperaturze na poziomie 19 st.C.
Poza tym istnieją również inne powody skłaniające do wymiany okien:
Jeśli przynajmniej jeden z tych punktów można odnieść do Waszych okien, powinniście wkrótce zadziałać i je wymienić, ponieważ cały system okienny może być przestarzały. W przypadku demontażu okien istotna jest ostrożność. Należy postępować tak, aby nie naruszyć konstrukcji ścian oraz nie doprowadzić do znacznego pokruszenia się murów. Właściwie przeprowadzona wymiana okien zapewni nam długi okres ich użytkowania, jak również prawidłową szczelność pomieszczenia.