Data : 28 sierpnia 2018
Obecnie w budownictwie energooszczędność to wszechobecny trend. Budując dom staramy się stosować najbardziej ekonomiczne rozwiązania. Ma to na celu nie tylko oszczędność kosztów przeznaczonych na opłacenie energii, ale i ochronę środowiska. Jednym z produktów, które pomagają zmniejszyć zużycie energii są energooszczędne okna.
Podstawowym parametrem, który pozwala określić izolacyjność jest współczynnik przepuszczalności ciepła Uw. Informuje nas o tym, ile ciepła wydostaje się na zewnątrz. Im współczynnik jest niższy, tym więcej energii zostaje zaoszczędzone. Zgodnie z wymaganiami technicznymi parametr ten najczęściej wynosi 1,4 , a dla budownictwa pasywnego powinien wynosić około 0,8.
Do mniejszego zużycia energii w oknach PVC przyczynia się liczba komór. Większa ilość komór umożliwia obniżanie wartości współczynnika przenikania ciepła “Uw” dla całego okna, przyczyniając się do ograniczania strat energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń. Na rynku najczęściej można spotkać profile 3,4,5,6, czy 7 komorowe jak w przypadku Schüco.
Szyba odgrywa kluczową rolę w termoizolacji, dźwiękoszczelności, antywłamaniowości czy ochronie przed słońcem. To podstawowy element każdego okna. Często spotykane są wkłady jednokomorowe w zestawieniu 4/16/4, zbudowane z dwóch tafli szkła o grubości 4 mm, które dzieli 16-milimetrowa ramka dystansowa. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona jest argonem. Ponadto jedna z tafli pokryta jest cienką powłoką niskoemisyjną. UG w tym rozwiązaniu wynosi 1,0 W/(m2K). Lepsze parametry cieplne posiadają wkłady dwukomorowe np. 4/16/4/16/4, wtedy UG wynosi 0,6 W/(m2K). W zasadzie są one coraz częściej wybierane. Na rynku można również spotkać szklenia trzykomorowe, które wypełnione są kryptonem albo ksenonem. Szyba zajmuje zazwyczaj największą powierzchnię okna, dlatego też ma ona największy wpływ na parametr izolacyjności okna, a tym samym na energooszczędność okna.
Warto również wspomnieć o uszczelkach, które łączą skrzydło z ramą i chronią okno przed wpływem czynników atmosferycznych. Uszczelki EPDM charakteryzuje odporności na działanie wody, posiadają dobre właściwości izolacyjne, są odporne na działanie wysokich i niskich temperatur.
Decydując się na okna energooszczędne należy pamiętać o zapewnieniu właściwej wentylacji pomieszczeń, aby działały bez zarzutu. Okna energooszczędne z pewnością pozwolą poczuć nam komfort mieszkania dzięki swej dźwiękoszczelności i ochronie przed promieniami słonecznymi. Ponadto pozwalają zaoszczędzić na kosztach związanych z jego ogrzaniem.