Zapytaj eksperta!

Pytania, które warto zadać sprzedawcy podczas wyboru okien

Data : 18 września 2017

Wymiana stolarki okiennej potrafi przyprawić każdego z nas o zawroty głowy. Jeżeli mieliście już okazję zapoznać się z ofertami rozmaitych producentów i odwiedziliście, także liczne salony w poszukiwaniu „okna marzeń”, wiecie zapewne już jak łatwo zgubić się w dżungli fachowych pojęć i słówek branżowych.

Aby uniknąć takich problemów i być pewnym, że dokonuje się odpowiedniego wyboru, należy się odpowiednio przygotować do rozmowy z  przedstawicielem/sprzedawcą. W jaki sposób? Nic prostszego! Złap kartkę, długopis i zacznij notować. Krótka, podręczna ściąga z pytaniami, które warto zadać sprzedawcy z pewnością się przyda.

Na pierwszym miejscu zawsze powinniśmy postawić nasze bezpieczeństwo. Tego też powinno dotyczyć nasze pierwsze pytanie. Poziom bezpieczeństwa można podnieść na wiele różnych sposobów. Okucie odgrywa w tym przypadku kluczową rolę. Już sama wymiana kilku standardowych zaczepów na antywłamaniowe znacznie podnosi stopień zabezpieczeń i jest jednym z najefektywniejszych rozwiązań. Decydując się na okucia activPilot renomowanej firmy Winkhaus nie trzeba zmieniać elementów na skrzydle na specjalne, ponieważ każdy ze standardowych elementów skrzydłowych, współpracując z zaczepem antywłamaniowym, spełnia wymagania podwyższonej odporności na włamanie. Dzięki dużym tolerancjom wymiarów luzu wrębowego okucie activPilot może być stosowane w różnych systemach profili i oknach o różnej wielkości. Prosta ręczna regulacja docisku skrzydła do ościeżnicy oraz równomierny rozkład sił działających na okucie to jego kolejne atuty. Radzimy również zapytać o dodatkowe możliwości uzbrojenia okucia.

Obowiązkowo należy zapytać o przepuszczalność cieplną (Uw) całej konstrukcji, a nie tylko samej szyby (Ug). Informacja ta pozwala nam stwierdzić na jak duże straty ciepła będziemy narażeni w mieszkaniu.

Pytając o szybę okna, warto dowiedzieć się czy jest dodatkowo wyposażona w ciepłą ramkę, taką jak np. SWISSSPACER. Ramka SWISSPACER jest sercem energooszczędnego okna. Między standardową ramką, a ciepłą ramką dystansową jest znaczna różnica. Te pierwsze najczęściej wykonane są z aluminium, którego wysoka przewodność cieplna sprawia, że ciepło wydostaje się przez okno. Ciepłe ramki natomiast wykonane są z izolacyjnego kompozytu tworzyw sztucznych, który stanowi barierę dla strat termicznych i sprawia, że krawędź szyby pozostaje ciepła, dlatego też nazwano je „ciepłymi ramkami”.

Kolejnym pytaniem, które powinno znaleźć się na naszej ściągawce jest konstrukcja okna. Obowiązkowo trzeba doinformować się na temat maksymalnych rozmiarów skrzydła. Optymalna szerokość komory wewnętrznej wynosi 5mm, ścianki konstrukcji nie powinny być cieńsze niż 3 mm, a grubość wzmocnień stalowych powinna wynosić niemniej niż 1,5mm. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ niższe parametry, mogą spowodować, że okno będzie niestabilne i nie wytrzyma złych warunków pogodowych.

Podjęcie decyzji o wymianie stolarki okiennej nie jest w żadnym wypadku proste. Jest to spora inwestycja, a każdy z nas chce dokonać właściwego wyboru, który zapewni nam komfort na wiele długich lat. Przygotowanie się do rozmowy ze sprzedawcą jest bardzo ważne, zadając właściwe pytania otrzymamy informacje, dzięki którym będziemy w stanie porównać oferty i dokonać świadomego wyboru.