Zapytaj eksperta!

Najlepsze okna dla domów pasywnych

Data : 21 sierpnia 2017

Coraz więcej osób poszukuje sposobu aby zaoszczędzić pieniądze. Wcześniej albo później spróbują zaoszczędzić na kosztach ogrzewania, a wtedy natkną się na pojęcia typu: budownictwo pasywne i okna pasywne. Czym tak właściwie są domy pasywne i w jaki sposób okna pasywne mogą nam pomóc zaoszczędzić energię?

Dom pasywny wyróżnia bardzo niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania – poniżej 15 kWh/(m²·rok). Oznacza to, że w ciągu sezonu grzewczego do ogrzania jednego metra kwadratowego mieszkania potrzeba 15 kWh, co odpowiada spaleniu 1,5 l oleju opałowego, bądź 1,7 m³ gazu ziemnego, czy też 2,3 kg węgla. Dla porównania, zapotrzebowanie na ciepło dla budynków konwencjonalnych budowanych obecnie wynosi około 120 kWh/(m²·rok). Istotą budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła. Aby to osiągnąć wszystkie przegrody zewnętrzne posiadają niski współczynnik przenikania ciepła. Ponadto zewnętrzna powłoka budynku jest nieprzepuszczalna dla powietrza. Podobnie stolarka okienna wykazuje mniejsze straty cieplne niż rozwiązania stosowane standardowo.

W tym artykule przedstawimy Państwu z najlepszych dostępnych na rynku okien pasywnych.

Osoby decydujące się na nowoczesne i energooszczędne domy bardzo często wybierają okna i drzwi aluminiowe
w systemie MB-86. System MB-86 wyposażony jest w szeroką i dwukomponentową uszczelkę centralną, która poprawia właściwości termiczne i akustyczne konstrukcji. W celu uzyskania jak najlepszych parametrów termicznych stosuje się szerokie pakiety szybowe, które w tym systemie mogą mieć grubość nawet do 67 mm. Ponadto w ramie istnieje możliwość wyboru trzech rodzajów kształtowników ST, SI i Aero, które wydatnie poprawiają termikę.

System MB-70 osiąga bardzo dobre właściwości termiczne. Dodatkowo, stosując specjalną przekładkę HI
w wewnętrznej komorze jak również potrójny pakiet szybowy z ciepłą ramką do grubości szklenia nawet 60 mm, można jeszcze bardziej polepszyć termikę. Istotną zaletą MB-70 HI jest także jego wytrzymałość i statyka. System cechuje bardzo dobry stosunek jakości do ceny. System MB-70 jest bardzo rozbudowany, przez co umożliwia wykonanie wielu konstrukcji, w zależności od swojego przeznaczenia.

Nie tylko okna wykonane z aluminium nadają się do użytku w domach pasywnych. Właściwe okna PVC także zdają egzamin, oczywiście tylko wtedy gdy spełniają odpowiednie warunki. Okna dla domów pasywnych nie mogą mieć współczynniku przepuszczalności cieplnej Ug  mniejszego niż 0,5. Przepuszczalność cieplna wskazuję jaka ilość ciepła przedostaje się z zewnątrz do wewnątrz budynku. Okna muszą spełniać powyższy warunek aby mogły zostać sklasyfikowane jako okna dla domów pasywnych.

Okno PVC bazujące na systemie bluEvolution 82 MD spełnia wszystkie te warunku i klasyfikuje się do budownictwa pasywnego. Okno bluEvolution 82 MD jest wyjątkowym i rewolucyjnym produktem wprowadzonym w 2013 roku na rynek. Posiada doskonałe parametry termiczne gdyż przy zastosowaniu szyby potrójnej
o współczynniku przenikalności cieplnej Ug=0,5 W/m2K osiąga współczynnik przenikalności cieplnej dla całego okna wynoszący Uw=0,74 W/m2K. Kształt okna bardzo dobrze komponuje się w domach o architekturze nowoczesnej.

Oczywiście architekci muszą wziąć pod uwagę wiele czynników podczas projektowania i budowy domu pasywnego, ponieważ musi on odpowiadać pewnym przepisom. Opłaca się to jednak: Mieszkańcy domów pasywnych są niezależni od kosztów ogrzewania, ponieważ stawiają na energię wtórnego użytku.