Zapytaj eksperta!

Na co warto zwrócić uwagę podczas planowania ogrodu zimowego?

Data : 17 lipca 2017

Ogrody zimowe od kilku lat przeżywają swój renesans. Kryzys paliwowy i silnie utrwalona świadomość ekologiczna sprzyjają powrotowi do idei ogrodu zimowego. Niegdyś obiekt, na który pozwolić mogli sobie tylko ludzie zamożni, dziś stał się powszechnie dostępny. Właściwie zaprojektowany jest doskonałą inwestycją. Można w nim odpoczywać bliżej natury spędzając cudowne chwile z najbliższymi o każdej porze roku. Ogród zimowy podnosi wartość każdej nieruchomości, powiększając powierzchnię mieszkalną domu. Znacząca oszczędność energii jest możliwa tylko wtedy, kiedy koncepcja ogrodu zimowego i domu są odpowiednio ujednolicone.

Konstrukcja ogrodu zimowego to projekt inżynierski, który musi być zgodny z wymaganiami budowlanymi a przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo użytkownikom. Bez względu na rodzaj zastosowanych materiałów (aluminium, stal, drewno), projekt musi być przeliczony pod kątem obciążenia wiatrem i śniegiem zgodnie z Polską Normą (Oddziaływanie na konstrukcje).

Wintergarten

Aby nasz ogród zimowy spełniał wymagane normy i został dopuszczony do użytku, wszystkie jego elementy muszą ze sobą harmonijnie współgrać. Do elementów tych zaliczamy fundament, konstrukcję nośną i oszklenie. O czym należy pamiętać planując poszczególne z nich? Oto kilka porad, które warto mieć na uwadze.

Fundamenty szklarni muszą być wykonane solidnie, aby ogród zimowy zachował stabilność i nie „osiadał”.
W przeciwnym razie może wystąpić ryzyko naprężenia szyb, które doprowadzi do ich pękania. Dolne partie ogrodu zimowego muszą posiadać odpowiednią izolację przeciwwodną, a całość izolację termiczną, której zadaniem jest zabezpieczenie przed ewentualnym przemarzaniem i pękaniem fundamentu oraz skraplaniem się pary wodnej
w dolnych partiach pomieszczenia ogrodu zimowego. Fundament powinien wystawać co najmniej 15 cm,
a w najlepszym wypadku 30 cm nad ziemię, aby krople deszczu odbijające się od gruntu lub chodnika nie zachlapywały ścian ogrodu. Bardzo dobrze zapobiega temu ułożona wokół oranżerii warstwa drobnych kamyków lub żwiru, przez którą woda deszczowa będzie bez przeszkód spływać do ziemi. Wykonanie na fundamencie cokołu ma znaczenie ochronne i nie pozwala na przenikanie mrozu do wnętrza ogrodu zimowego. Rozwiązanie to jest zalecane szczególnie w przypadku obiektów, które będą użytkowane przez cały rok. Podczas wykonywania fundamentu nie wolno zapominać, że instalacja odgromowa ogrodu zimowego musi być uziemiona za pomocą uziomu fundamentowego.

Wintergarten mit Zugang zur Terasse

Optymalne posadowienie ogrodu zimowego to nie tylko dobry fundament. Konstrukcja nośna musi być dobrze zamocowana do ścian istniejącego budynku. Należy zwrócić szczególną uwagę na zamocowanie profili bezpośrednio do ściany, a nie do warstwy ocieplenia, gdyż w takim przypadku działające siły wiatru i śniegu łatwo odkształcałyby konstrukcję, co groziłoby pękaniem szyb lub mechanicznym uszkodzeniem ogrodu zimowego. Wyróżniamy profile nośne i nienośne. Podczas szklenia większych budowli konstrukcję nośną trzeba oddzielić od systemu profili mocujących szyby. Dzięki temu mogą one być węższe i tańsze. Poza tym takie rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę, konstrukcja nośna może być wykonana z innego materiału niż szczebliny oszklenia.
O konieczności zastosowania takiej konstrukcji decyduje z reguły konstruktor lub kompetentny architekt.

Kolejnym aspektem mającym wpływ na funkcjonalność i wygląd ogrodu zimowego jest rodzaj zastosowanego szkła. Jakość zastosowanego materiału do oszklenia zadecyduje o ilości pozyskiwania światła, izolacji cieplnej oraz estetyce i elegancji ogrodu zimowego. Rodzaj szkła trzeba dobrać w zależności od przeznaczenia ogrodu zimowego, czyli funkcji jaką będzie on spełniał.

Triple vitrage

Dach naszego ogrodu zimowego powinien chylić się pod odpowiednio szerokim kątem, tak aby przeciążenie śniegu bądź nagromadzenie wody deszczowej nie spowodowało w nim uszkodzeń, które mogłyby doprowadzić do katastrofy.

Mamy nadzieję, że powyższe porady okażą się przydatne podczas planowanie własnego ogrodu zimowego.
W międzyczasie zapraszamy do bezpłatnej wyceny konstrukcji ogrodu zimowego. Nasi specjaliści doradzą państwu, które materiały wybrać i dopasują zapytanie do waszych indywidualnych potrzeb.

 

 

 

Bibliografia:

Jürgen Frantz, Sigrid Hanke, Bliżej natury – Ogród zimowy, tłum. Krzysztof Żak, wyd. „Arkady”, Warszawa 2000, s. 26, 66 – 68.