Zapytaj eksperta!

Co wziąć pod uwagę, kupując okna chroniące przed hałasem?

Data : 2 października 2017

Hałas działa niekorzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie, zostało to już wielokrotnie potwierdzone badaniami. Niestety trudno dziś znaleźć miejsce, w którym można by od niego odpocząć. Bywa, że i w domu, bądź mieszkaniu jesteśmy ciągle nękani odgłosami ze zewnątrz. Powoduje irytację, zmęczenie, problemy z koncentracją, jest źródłem stresu. Ważnym jest aby zapewnić sobie komfort akustyczny podczas odpoczynku w domu.

To właśnie okna są elementem mającym decydujący wpływ na izolację akustyczną domu. We współczesnym budownictwie niemal każda ściana budynku oraz dach są solidnie ocieplone. Taka warstwa sama w sobie pomaga efektywnie stłumić hałasy, lecz może być niewystarczająca. Odpowiednio dobrana stolarka okienna doskonale uzupełnia braki warstwy ocieplającej.

 

Współczynnik izolacyjności akustycznej przegrody (np. okna, ścian, itp.) Rw jest wyrażana w dB (decybel) i określa wartość redukcji hałasu, którego źródło znajduje się poza przegrodą.

Warto zaznaczyć, że im większa wartość współczynnika Rw, tym lepsza izolacyjność akustyczna przegrody. Z uwagi na fakt, że parametry akustyczne określane są na postawie skali logarytmicznej przyjmuje się, że wartość redukcji hałasu o 10 dB oznacza redukcję tego hałasu o około 50%.

Aby określić poziom tłumienia hałasu dla okna, dane dotyczące przegród należy odnieść do wytycznych dla stolarki. Jeśli ściana ma zapewnić tłumienie na poziomie 33 dB – okno powinno chronić przed hałasem na poziomie 30 dB.

Decydując się na okna o podwyższonej dźwiękochłonności należy dobrać poziom tłumienia hałasu do potrzeb. Nie ma co wierzyć, że okna zmienią nam mieszkanie znajdujące się w centrum miasta, w leśniczówkę. Niestety za każdy dodatkowy tłumiony decybel trzeba dopłacić. Szyby dzwiękochłonne dające współczynnik Rw pow. 37 dB mogą kosztować o 100% więcej niż zwykłe.

Ciche okna to nie tylko szyba, chociaż ona zajmuje największą powierzchnię, ale także profil i dokładny montaż. Aby pomieszczenie było dobrze chronione przed hałasem zewnętrznym, okno powinno być zamontowane ze szczególną starannością: połączenie okna z ościeżem musi być szczelne. Jest też ważne, aby zwracać uwagę na odpowiednio dobre ukształtowanie ram okiennych, szczelność spoin i wszystkich przylegających do okna elementów budowlanych.

Zwykła szyba zespolona posiada wartość współczynnika wynoszącą  Rw = 30 dB i to wystarczy jeżeli dom nie stoi przy drodze o dużym natężeniu ruchu. Jeżeli więc mieszkamy przy ruchliwej ulicy najlepiej zaopatrzyć się w okna o wartości współczynnika Rw co najmniej 35-38 dB.