Zapytaj eksperta!

Co to jest UG, UF i UW? W jaki sposób uniknąć nieporozumień?

Data : 16 października 2017

Najczęstszym podawanym przez klientów powodem wymiany stolarki okiennej jest chęć zaoszczędzenia na ogrzewaniu. Cieszącym się coraz większą popularnością wśród nowoczesnych trendów architektonicznych rozwiązaniem jest budowa domów pasywnych, innymi słowy energooszczędnych. Aby zredukować straty ciepła do minimum musimy zadbać o właściwe uszczelnienie połączenia ościeży okiennej z oknem oraz o solidną konstrukcję. Dobór odpowiednich materiałów z których wykonane zostanie okno jest równie ważnym aspektem.

Zanim jednak rozpoczniemy poszukiwania wymarzonych okien powinniśmy zapoznać się z fachową terminologią stosowaną do ich opisu. Aby nie popełnić błędu w interpretacji i uniknąć nieporozumień wyjaśnimy poszczególne oznaczenia i jednostki w których są wyrażane.

Wartość współczynnika przenikania ciepła okna (U lub UW – „w” od ang. window) określa ile ciepła będzie przedostawać się przez m2 okna przy danej różnicy temperatury (1 stopień) pomiędzy wewnętrzną, a zewnętrzną stroną okna. Im mniej tej energii przedostaje się na zewnątrz tym lepiej.

Na tę wartość składają się współczynniki:

Szyby (UG – „g” od ang. glass), który z reguły posiada lepsze parametry izolacyjne niż rama dlatego im jest go więcej w całkowitej powierzchni okna tym wskaźnik dla całego okna będzie lepszy. Analogicznie rzecz biorąc, im większych rozmiarów okno tym wyższy będzie poziom izolacji, szczególnie jeżeli zastosujemy ciepłe wkłady szybowe.

Ramy (UF – „f” od ang. frame), choć prawdą jest, że o parametrach cieplnych dużych okien decyduje głównie szyba, to jednak w oknach o niewielkiej powierzchni spory wpływ na UW okna ma profil. Aby polepszyć parametry ramy można zwiększyć liczbę komór, zastosować dodatkowe wypełnienia termoizolacyjne bądź cieplejsze wzmocnienia.

Wszystkie te oznaczenia wyrażone są  w W/m2K. Jednostka ta określa, ile ciepła przenika przez 1m2 przegrody (w naszym przypadku – okna) przy różnicy temperatury po obu jej stronach wynoszącej 1 kelwin. Dlatego im niższy współczynnik, tym lepiej.

Należy pamiętać, że współczynnik UG charakteryzuje właściwości termoizolacyjne samej szyby. To ważne, gdyż zdarza się, że producenci czy sprzedawcy okien podają go zamiast współczynnika UW, który jest z reguły nieco wyższy, a tym samym mniej korzystny.

Posługiwanie się podczas sprzedaży okien wyłącznie współczynnikiem przenikania ciepła szyb (UG) jest nie tylko karygodnym brakiem profesjonalizmu, ale także świadomą próbą wprowadzenia nabywcy w błąd. Błędne utożsamianie współczynników przenikania ciepła szyby i okna jest tak powszechne, że często można spotkać podobne omyłki nawet u architektów i kierowników budowy, a w specyfikacjach przetargowych zamówień publicznych jest to wręcz nagminne.

Wiedząc na co powinniśmy zwrócić uwagę możemy rozpocząć poszukiwania okien dla naszego domu. W przypadku wcześniej wspomnianych budynków pasywnych proponujemy:

Okno w systemie bluEvolution 82 MD wprowadzone w 2013 roku na rynek jest wyjątkowym i rewolucyjnym produktem. Posiada doskonałe parametry termiczne gdyż przy zastosowaniu pakietu trzyszybowego o współczynniku przenikalności cieplnej UG=0,5 W/m2K osiąga współczynnik przenikalności cieplnej dla całego okna wynoszący UW=0,74 W/m2K. 6-cio komorowa szeroka zabudowa 82 mm, nisko osadzona szyba w skrzydle oraz system poczwórnego uszczelnienia znacząco poprawiają właściwości izolacyjne całego produktu. Okna te są doskonałym wyborem do budownictwa pasywnego, lecz nie jedynym.

Okno LivIng marki Schüco zostało dopracowane do najdrobniejszych szczegółów. Cechują je przede wszystkim doskonałe parametry termiczne. Okno przy zastosowaniu bardzo ciepłego pakietu trzyszybowego UG=0,5 W/m2K , może uzyskać współczynnik przenikalności cieplnej UW=0,72 W/m2K, co klasyfikuje je do użytkowania w domach pasywnych. Na budowę tego okna składają się: 7-komorowa rama i skrzydło, szerokość zabudowy 82 mm oraz nisko osadzony pakiet trzyszybowy wyposażony w ciepłą ramkę Swiss Spacer.

Wyżej opisane okna to tylko niewielka ilość spośród szerokiego asortymentu oferowanego przez firmę ProfilNET. Mamy nadzieję, iż artykuł okazał się być dla państwa pomocny, a podjęcie decyzji o wymianie stolarki okiennej będzie teraz dużo łatwiejsze.