Zapytaj eksperta!

Wady i zalety różnych rodzajów żaluzji

Data : 9 października 2017

Żaluzje stosowane są z ogromnym sukcesem od wielu lat w celu schłodzenia pomieszczeń i kontrolowania ilości światła słonecznego przedostającego się do nich. Nadają się nie tylko do sklepów i budynków firmowych, ale także do domów jednorodzinnych, gdzie są coraz częściej wykorzystywane. Żaluzje posiadają bardzo prostą budowę
i szeroką paletę kolorów, dzięki której można je dopasować do gustu i upodobań klienta. W latach 80-tych w Polsce żaluzja cieszyła się ogromnym powodzeniem (zwłaszcza pierwszy model wykonany ze srebrnego, trochę topornego aluminium), świadczyła o nieco wyższym statusie materialnym i świadomości panujących wówczas trendów. Zakładano ją wszędzie: w domach, biurach, a nawet urzędach państwowych. Współcześnie żaluzję produkuje się nie tylko z różnego rodzaju aluminium, ale również z drewna, z bambusa, czy z materiału. Sterowanie może odbywać się za pomocą sznurka, pokrętła, łańcuszka, czy napędu elektrycznego.

Żaluzje fasadowe wyposażone są w lamele najnowszej generacji, zbudowane z konstrukcji aluminiowej o sile 0,4 mm. W przeciwieństwie do rolet żaluzje fasadowe ze względu na swą lekką konstrukcje, mogą być stosowane aby pokryć duże powierzchnie, dzięki czemu świetnie dopasowują się do nowinek dzisiejszej architektury. Lamele można dowolnie opuszczać i wznosić za pomocą silnika elektrycznego, uzyskując w ten sposób odpowiednią ilość światła w pokoju o każdej porze dnia, zależnie od humoru i potrzeby. Żaluzje tego typu można zamontować na dwa sposoby.

 

Pierwszym możliwością jest montaż zewnętrzny. Często są montowane jako pojedyncza konstrukcja nośna pomiędzy prowadnicami a fasadą. Mocowania są dostępne w wielu różnych wariantach i posiadają funkcje regulacji. Inną możliwością jest montaż skrzynki na fasadzie. Przewagą tego sposobu jest możliwość rozbudowy wg. zapotrzebowania klienta.

Istnieje również możliwość zabudowy żaluzji w fasadzie budynku, dzięki czemu widoczna jest wyłącznie górna część przesłony. Wygląda to bardzo estetycznie i dlatego też jest chętnie stosowane.

Żaluzje bambusowe są naturalnym, estetycznym i niekonwencjonalnym sposobem zaciemniania wnętrz. Ze względu na swoją wytrzymałość, lekkość i elastyczność, drewno bambusa posiada lepsze właściwości adaptacyjne od tradycyjnego drewna. Wysokociśnieniowa technologia „prasowania” bambusowej lameli oraz zabezpieczenie jej farbami z filtrem UV gwarantują trwałość kolorów i chronią ją przed wpływem szkodliwych czynników (ekspozycja na silne promienie słoneczne i wilgoć). Dlatego nie istnieją żadne przeciwwskazania do montażu żaluzji bambusowych w typowo wilgotnych pomieszczeniach: łazience, kuchni, czy basenie.

Podsumowując, żaluzje fasadowe nowoczesnej generacji są doskonałym wyborem. Pozwalają skutecznie kontrolować przepływ światła słonecznego w pomieszczeniu, tym samym chłodząc wnętrze. Wykonane
z porządnych, starannie wyselekcjonowanych materiałów będą nam służyć przez długie lata. Są wszechstronne
i potrafią dopasować się do indywidualnych potrzeb i gustów klienta.